Apbalvoti Eiropas dizaina balvas konkursa uzvarētāji 13.12.2018


Polijas galvaspilsētā Varšavā, š.g. 27. novembrī norisinājās Eiropas Dizaina balvas konkursa uzvarētāju apbalvošanas ceremonija, kurā piedalījās Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs un Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis.

Lai atzīmētu izcilus sasniegumus dizaina jomā, kā arī suminātu tos uzņēmējus, kuri novērtē rūpnieciskā īpašuma aizsardzības sistēmas radītās priekšrocības, Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) jau otro reizi organizēja Eiropas Dizaina balvas (DesignEuropa Awards) konkursu. Laureātu apbalvošana šoreiz norisinājās Varšavā, POLIN Polijas ebreju vēstures muzejā, pulcējot teju 400 dizaina jomas un nozares profesionāļus, kā arī intelektuālā īpašuma iestāžu pārstāvjus no Eiropas Savienības un citām pasaules valstīm, kā, piemēram, Ķīnas, Brazīlijas, Apvienotajiem Arābu Emirātiem u.c.

Svinīgā ceremonijā ar Eiropas Dizaina balvu tika apbalvoti izcilāko reģistrēto Kopienas dizainparaugu īpašnieki divās nominācijās – “Nozare” un “Mazie un jaunie uzņēmumi”.

Balvu kategorijā “Nozare” pasniedza Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis un Polijas Patentu iestādes prezidente Alīsija Adamčaka (Alicja Adamczak)ARTIS pheno robotu atbalstītajai angiogrāfijas sistēmai. Izstrādātā sistēma ir paredzēta izmantošanai minimāli invazīvā ķirurģijā, intervences radioloģijā un kardioloģijā.  Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “Siemens Healthcare”, dizaineri Nadja Rota (Nadja Roth) un Tobiass Rīzs (Tobias Reese). Kā norāda S.Laganovskis: „Eiropas Dizaina balva stimulē rūpnieciskā īpašuma aizsardzības sistēmas izmantošanu uzņēmumu konkurētspējas un produktivitātes paaugstināšanai ilgtermiņā. Pēdējos gados rūpnieciskais dizains ir ieņēmis nozīmīgu vietu ne tikai Eiropas, bet arī pasaules radošās industrijas kopumā, kļūstot par svarīgu instrumentu dzīves kvalitātes uzlabošanā, kā arī apkārtējās vides estētiskajā pilnveidē.”

 

Savukārt kategorijā “Mazie un vidējie uzņēmumi” balva tika piešķirta Air.Go 2.0 – automatizētam  bagāžas nodošanas risinājumam lidostās, kas ievērojami samazina rindas pasažieru reģistrācijas zonās. RCD īpašnieks ir Marcus P Holding, ražotājs “Marcus Pederson”, dizainere Sāra Klemente (Sara Clement).

 

Par mūža sasniegumiem dizaina industrijā tika apbalvots vācu dizainers Hartmuts Eslingers (Hartmut Esslinger). H.Eslingera starptautiskā karjera industriālā dizaina jomā aptver piecas desmitgades. Visplašāko atpazīstamību Elsingers ieguva astoņdesmitajos gados, kad izstrādāja kompānijas Apple produktiem slaveno “Snow White” dizainu. Eslingera, kā dizainera, devīze vienmēr ir bijusi “forma seko emocijām”. Savā radošajā darbā dizainers ir sadarbojies gan ar Apple, Disney, Siemens, gan ar tādiem uzņēmumiem kā Lufthansa un Louis Vuitton. Eiropas Dizaina balvas žūrija uzsver, ka Hartmuts Eslingers ir mainījis domāšanu par dizainu, kas ir ietekmējis visu pasauli. Vairāk informācijas par Hartmutu Eslingeru ir pieejama šeit.

EUIPO izpilddirektors Kristiāns Aršambo (Christian Archambeau), sveicot uzvarētājus, atzīmēja: „Eiropas dizaina talanta plašums un dziļums ir pārstāvēts Eiropas Dizaina balvas uzvarētāju veikumos. Mums ir divi izcili uzvarētāji, kuri parāda dizaina spēku – kā galveno veiksmīgas uzņēmējdarbības priekšnosacījumu un priekšrocību mūsdienu mainīgajā globālajā tirgū. Mūsu uzvarētājs kategorijā “Mūža sasniegums” ir spilgts piemērs tam, kā dizains var ietekmēt uzņēmējdarbību globālā līmenī. Visa šī dizaina izcilība parāda Eiropas radošumu un inovāciju daudzveidību.

 Eiropas Dizaina balvas autors ir vācu rūpnieciskā dizaina mākslinieks Mirjams Irle (Miriam Irle). Viens no pasaules vecākajiem izgudrojumiem – bura (balvas forma) – simbolizē dinamismu: vienkāršu tehnisku ideju, kas ļauj pakļaut dabas spēku, lai sniegtu cilvēkam iespēju ceļot pasaules okeānos jau tūkstošiem gadu.

 

Plašāka informācija par reģistrēto Kopienas dizainparaugu (RCD) >>

Informācija par Eiropas dizaina balvas konkursa finālistiem >>

 

Informāciju sagatavoja:

Santa Lozda
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv

 

 

Pieteikties jaunumiem e-pastā


Lūdzu, ievadiet e-pasta adresi, uz kuru vēlaties saņemt jaunumus no Tieslietu ministrijas mājaslapas.