Jaunumi
'j;/hj;
Attēlā: no kreisās V.Jakovļevs (Ieslodzījuma vietu pārvalde), M.Filkuka (“Dzeltenās lentes skrējiens” Čehija), A.Kleina, K.Ozols (Tieslietu ministrija), V.Friebova un G.Slovakova (“Dzeltenās lentes skrējiens” Čehija).

2023. gada 1.–3. novembrī  Prāgā, Čehijā apaļā galda diskusijā tiksies Eiropas korekcijas dienestu speciālisti ar mērķi diskutēt par iespējam savās mītnes zemēs  rīkot skrējienu, kas daudz kur pasaulē ir zināms kā "Dzeltenās lentes skrējiens" (Yellow Ribbon Run) un simbolizē atbalstu cilvēkiem ar sodāmību, lai tie atgrieztos sabiedrībā. Šī sportiskā pasākuma nosaukums ir aizgūts no dzeltenām lentītēm, ko skrējēji piesprauž pie apģērba, tā simbolizējot, ka visi skrējēji ir vienlīdzīgi un ka ikviens ir pelnījis otro iespēju. Skrējiena pirmsākumi un ideja ir meklējami Singapūrā. Savukārt, pirms deviņiem gadiem, iedvesmojoties no Singapūras pieredzes, Eiropā šo pozitīvo sabiedrības saliedēšanas praksi pārņēma Čehijas nevalstiskā organizācija "Žlutá stužka" ("Dzeltenā lente") ar tās vadītāju Gabrielu Slovakovu (Gabriela Slovakova) priekšgalā. Šīs nevalstiskās organizācijas viens no  sadarbības partneriem un idejas atbalstītājiem, kas apņēmies to iedzīvināt arī Norvēģijas grantu saņēmējvalstīs, ir Norvēģijas Korekcijas dienestu direktorāts, programmas "Korekcijas dienesti"* donorvalsts partneris.

"Dzeltenās lentes skrējiena" mērķis ir lauzt aizspriedumus un stereotipus par cilvēkiem, kuri ir bijuši ieslodzījumā, dodot viņiem un viņu ģimenēm otro iespēju iekļauties atpakaļ sabiedrībā kā pilntiesīgiem tās locekļiem. Rīkojot šāda veida pasākumu, ieguvēji ir visa sabiedrība kopumā, jo tādejādi, cilvēkiem, kas pārkāpuši likumu un izcieš sodu, tiek sniegts vēstījums, ka sabiedrība spēj saliedēties, lai veicinātu viņu resocializāciju un likumpaklausību. Čehijā "Dzeltenās lentes skrējienu" organizē kopš 2021. gada, un katru gadu tam tiek izvēlēta noteikta tēma, tādejādi, atbalstot cilvēku ar noziedzīgu pagātni citās pozitīvās sociālajās lomās. Dalībai 2023. gada skrējienam Čehijā reģistrējās ap 800 cilvēki, pārstāvot visdažādākās profesijas. Skolotāji, cietumu darbinieki, politiķi, vēstnieki, mediju pārstāvji u.c. vienojās kopīgā skrējienā. Savukārt, ieslodzījuma vietās (izvērtējot konkrētās ieslodzījuma vietas iespējas un drošības prasības) vienlaicīgi tiek organizēts līdzīgs skrējiens. Līdz ar to cilvēki nododas sportiskām aktivitātēm abpus cietuma sienām, veicinot vienotības sajūtu. Nākamgad, 2024. gada jūnijā, "Dzeltenās lentes skrējienā" Čehijas skrējēji īpaši atbalstīs tēvus, kuriem ir bijusi sodāmība, tādejādi, aktualizējot ģimenes nozīmi resocializācijas procesā un pievēršot sabiedrības uzmanību ieslodzījuma ietekmei uz ieslodzīto tēvu ģimenēm un, jo īpaši, viņu bērniem.

Tieslietu ministriju kā programmas ieviesēju apaļā galda diskusijā pārstāv Kaspars Ozols, Tieslietu ministrijas Projektu departamenta direktors un Agnese Kleina, Tieslietu ministrijas Projektu departamenta Norvēģijas finanšu instrumenta nodaļas vadītāja. Savukārt, Ieslodzījuma vietu pārvaldi kā projekta īstenotāju** –Vitālijs Jakovļevs, Olaines cietuma (Latvijas cietumu slimnīcas) Atkarīgo centra priekšnieka vietnieks.

Vairāk par Norvēģijas grantu 2014.–2021. gada perioda programmu vari uzzināt www.norwaygrants.lv.

 


*2014.–2021. gada perioda programmas "Korekcijas dienesti" kopējais finansējums ir 15 294 118 EUR, no tiem Norvēģijas grantu finansējums ir 85 % jeb 13 000 000 EUR, un valsts budžeta līdzfinansējums ir 15 % jeb 2 294 118, tostarp papildus piešķirti 100 000 EUR divpusējās sadarbības aktivitātēm. Programma "Korekcijas dienesti" ir pirmā Latvijā uzsāktā programma Norvēģijas grantu 2014.–2021. gada periodā.

 **Ieslodzījuma vietu pārvaldes projekts "Mācību centra infrastruktūras un apmācībai paredzēta ieslodzījuma vietas paraugkorpusa izveide Olaines cietuma teritorijā" Nr. 1-6.4/2-2019 top ar Norvēģijas grantu atbalstu 2014.–2021. gada perioda programmas "Korekcijas dienesti" ietvaros.

Strādājam kopā drošai un iekļaujošai Eiropai.