Informācija presei Jaunumi
ES karogs

Programmas "Tiesiskums" vispārīgais mērķis ir sekmēt tādas Eiropas tiesiskuma telpas turpmāku attīstību, kuras pamatā ir tiesiskums, tostarp tiesu neatkarība un objektivitāte, savstarpēja atzīšana un savstarpēja uzticēšanās un tiesu iestāžu sadarbība, tādējādi stiprinot arī demokrātiju, tiesiskumu un pamattiesību aizsardzību.

Šobrīd projektu iesniegšanai atvērti 2 uzsaukumi:

1. Uzsaukums, kas atbalsta starpvalstu projektussaistībā ar tieslietu profesionāļu apmācībām, kas aptver civiltiesības, krimināltiesības un pamattiesības(Call for proposals for action grants to supporttransnational projects on judicial training coveringcivil law, criminal law or fundamental rights (JUST-2023-JTRA))

Šī uzsaukuma mērķis ir atbalstīt un veicināt tieslietu profesionāļu un tiesu sistēmas personāla apmācības ar mērķi sekmēt Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu efektīvu un saskaņotu piemērošanu, kas ir nozīmīgi programmas īstenošanas kontekstā.

Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2022. gada 19. aprīlis.

Projekta ilgums: līdz 36 mēnešiem

Kopējais uzsaukuma budžets: 4 075 000 EUR. Minimālā pieprasāmā granta summa ir 100 000 EUR. Finansējums tiek piešķirts pēc vienotās likmes aprēķina (lump-sums).Piešķirtais Eiropas Komisijas granta finansējums nevar pārsniegt 90 % no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām, līdz ar to vismaz 10 % no tām nepieciešams līdzfinansēt projekta pieteikuma iesniedzējam.

Atbalstāmās aktivitātes var ietvert, piemēram, semināru un apmācību organizēšanu, pieredzes apmaiņas vizītes, apmācību materiālu izveidi, tiešsaistes pilotapmācību organizēšanu, esošo mācību materiālu atjaunināšanu un/vai tulkošanu.

Atbalstāmo aktivitāšu mērķgrupa ir tieslietu profesionāļi (tiesneši, prokurori, tiesu un prokuratūru darbinieki, citi tieslietu speciālisti, kas saistīti ar tiesu sistēmu, piemēram, privātprakses juristi, notāri, tiesu izpildītāji, maksātnespējas procesa administratori un mediatori, kā arī tiesu tulki un cietuma un probācijas darbinieki).

Ar uzsaukumu saistītie dokumenti un instrukcijas ir pieejamas portālā Funding & tender opportunities. Detalizēta informācija par šo projektu uzsaukumu pieejama ŠEIT.

2. Uzsaukums, lai veicinātu tiesu iestāžu sadarbību civillietās un krimināllietās (Call for proposals foraction grants to promote judicial cooperation in civiland criminal matters (JUST-2023-JCOO))

Šī uzsaukuma mērķis ir veicināt un atbalstīt tiesu iestāžu sadarbību civillietās un krimināllietās un sekmēt tiesiskumu un tiesu neatkarību un objektivitāti, tostarp, atbalstot centienus uzlabot valstu tiesu sistēmu efektivitāti un nolēmumu efektīvu izpildi.

Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2023. gada 20. aprīlis.

Projekta ilgums: līdz 24 mēnešiem

Kopējais uzsaukuma budžets: 4 500 000 EUR. Minimālā pieprasāmā granta summa ir 75 000 EUR. Finansējums tiek piešķirts pēc vienotās likmes aprēķina (lump-sums).Piešķirtais Eiropas Komisijas granta finansējums nevar pārsniegt 90 % no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām, līdz ar to vismaz 10 % no tām nepieciešams līdzfinansēt projekta pieteikuma iesniedzējam.

Uzsaukumā ir četras atbalstāmās prioritātes:

1. Tiesu iestāžu sadarbība civillietās (piemēram, projekti ar mērķi veikt efektīvāku tiesas lēmumu izpildi, uzlabot civillietās iesaistīto bērnu situāciju, atvieglot pārrobežu procedūras).

2. Tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās (ar mērķi veicināt Eiropas Savienības savstarpējās atzīšanas instrumentu efektīvu un saskaņotu piemērošanu krimināllietās).

3. Atbalsts dalībvalstīm, lai izveidotu un stiprinātu nacionālos tiesiskās sadarbības tīklus civillietās un krimināllietās (ar mērķi nacionālā mērogā veicināt ES civiltiesību un krimināltiesību instrumentu efektīvāku īstenošanu, izmantojot sadarbību, pieredzes apmaiņu, apmācības).

4. Atbalsts dalībvalstīm biometrisko datu saistīšanai un apmaiņai ar ECRIS-TCN centrālo sistēmu (lai atbalstītu nacionālos projektus, kas īsteno izmaiņas tādās IT sistēmās, kas ļauj veikt pirkstu nospiedumu un sejas attēlu apmaiņu ECRIS-TCN sistēmā).

Ar uzsaukumu saistītie dokumenti un instrukcijas ir pieejamas portālā Funding & tender opportunities. Detalizēta informācija par šo projektu uzsaukumu pieejama ŠEIT.

Eiropas Komisijas apstiprinātās programmas "Tiesiskums" darba programma 2023.-2024. gadam ir pieejama ŠEIT. Minētajā dokumentā ir sniegta plašāka informācija par 2023. un 2024. gada programmas prioritātēm, konkursiem, atbalstāmajām aktivitātēm un mērķiem, kā arī atvēlēto finansējuma apmēru.

Vienlaikus Eiropas Komisija ir atvērusi uzsaukumus ES programmā "Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības" (CERV – Citizenship, Equality, Rights and Values), kuras mērķis ir aizsargāt un veicināt tiesības un vērtības, kas noteiktas līgumā par ES darbību, ES Pamattiesību hartā un piemērojamajās starptautiskajās cilvēktiesību konvencijās, jo īpaši, šim nolūkam atbalstot pilsoniskās sabiedrības organizācijas un citas ieinteresētās personas, kuras darbojas vietējā, reģionālā, valsts un transnacionālā līmenī, un sekmējot pilsonisko un demokrātisko līdzdalību, lai saglabātu un pilnveidotu atklātu, tiesībās balstītu, demokrātisku, vienlīdzīgu un iekļaujošu sabiedrību, kuras pamatā ir tiesiskums.

Šobrīd programmā "Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības"projektu iesniegšanai ir atvērti vairāki uzsaukumi:

1. Uzsaukums, lai novērstu un apkarotu uz dzimumu balstītu vardarbību un vardarbību pret bērniem (Callfor proposals to prevent and combat gender-basedviolence and violence against children: call to intermediaries (giving financial support to third-partycivil society organisations) (CERV-2023-DAPHNE))

Šī uzsaukuma mērķis ir atbalstīt, pilnvarot un iespējot tādas neatkarīgas pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas vietējā, reģionālā, valsts un starptautiskā līmenī nodarbojas ar dzimumvardarbības un/vai vardarbības pret bērniem apkarošanu; aizstāv ES vērtības, veicinot sieviešu un bērnu tiesības; cīnās par vienlīdzīgām iespējām sievietēm un vīriešiem; darbojas pie iespēju un atbalsta nodrošināšanas bērniem. Programma finansē visa veida dzimumvardarbībasnovēršanu un apkarošanu, tostarp gadījumos, kad šāda vardarbība tiek veikta tiešsaistē vai saistībā ar cilvēkiem, kuri bēg no Krievijas agresijas pret Ukrainu. 

Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2023. gada 19. aprīlis.

Ar uzsaukumu saistītie dokumenti un instrukcijas ir pieejamas portālā Funding & tender opportunities. Detalizēta informācija par šo projektu uzsaukumu pieejama ŠEIT.Plašāka informācija latviešu valodā pieejama Kultūras ministrijas publikācijā.

2. Uzsaukums vienlīdzības veicināšanai un cīņai pret rasismu, ksenofobiju un diskrimināciju (Call forproposals to promote equality and to fight againstracism, xenophobia and discrimination) (CERV-2023-EQUAL))

Šī uzsaukuma mērķis ir atbalstīt visaptverošu un starpnozaru pieeju, finansējot diskriminācijas, neiecietības, rasisma un ksenofobijas novēršanu, jo īpaši rasu vai etniskās izcelsmes, ādas krāsas, reliģijas, seksuālās orientācijas vai dzimuma identitātes dēļ, t.sk. gadījumos, kad tas izpaužas kā vēršanās pret romiem, antisemītisms, vēršanās pret musulmaņiem, LGBTIQ fobija u.tml. Īpaši tiek atbalstīti starpvalstu projekti.

Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2023. gada 20. jūnijs.

Ar uzsaukumu saistītie dokumenti un instrukcijas ir pieejamas portālā Funding & tender opportunities. Detalizēta informācija par šo projektu uzsaukumu pieejama ŠEIT.Plašāka informācija latviešu valodā pieejama Kultūras ministrijas publikācijā.

3. Uzsaukums, lai veicinātu pilsoniskās sabiedrības organizāciju informētību par kapacitātes stiprināšanu un izpratnes veidošanu par ES Pamattiesību hartu (Call for proposals to promote civilsociety organisations' awareness of capacity buildingand implementation of the EU Charter of FundamentalRights) (CERV-2023-CHAR-LITI)

Šajā uzsaukumā ir aptvertas piecas tēmas jeb programmas prioritātes, un projekta pieteikumu var iesniegt vienā no prioritātēm:

1. Kapacitātes stiprināšana un izpratnes veidošana par ES Pamattiesību hartu (CERV-2023-CHAR-LITI-CHARTER)

Prioritātes mērķis ir stiprināt ES Pamattiesību hartas piemērošanu dalībvalstīs, jo īpaši ar izpratnes veidošanas un iespējošanas iniciatīvām.  Saskaņā ar šo prioritāti finansētie projekti varētu būt saistīti ar spēju stiprināšanu un izpratnes vairošanu par ES Pamattiesību hartu kopumā, vai arī tie varētu koncentrēties uz ES Pamattiesību hartā noteiktajām tiesībām un izpratni par Hartas piemērošanas jomu; pamattiesību aizsardzību digitālajā laikmetā. 

2. Tiesību un vērtību veicināšana, sniedzot iespējas pilsoniskajai telpai (CERV-2023-CHAR-LITI-CIVIC)

Prioritāte paredz izveidot sistemātisku un aptverošu uzraudzības sistēmu, ar mērķi regulāri un konsekventi uzraudzīt vidi, kurā darbojas pilsoniski sabiedriskās organizācijas. Uzsaukumam īpaši tiek mudinātas pieteikties starptautiskas partnerības ar savstarpējas mācīšanās iespējām partneriem vairākās ES dalībvalstīs, kā arī attiecīgo dalībnieku tīkli valsts līmenī, piemēram, valstu cilvēktiesību iestādes (NHRI), līdztiesības iestādes, Tiesībsarga institūcija un nacionālie ES Pamattiesību hartas kontaktpunkti.

3. Stratēģiskā tiesvedība (CERV-2023-CHAR-LITI-LITIGATION) 

Prioritātes mērķis ir, izmantojot apmācību, zināšanu un labas prakses apmaiņu, stiprināt pilsoniski sabiedriskās organizācijas, kā arī praktiķu, juristu un neatkarīgu cilvēktiesību struktūru zināšanas un spējas efektīvi iesaistīties tiesvedības praksē valsts un ES līmenī. Projekti saskaņā ar šo prioritāti var arī koncentrēties uz acīmredzami nepamatotu vai ļaunprātīgu tiesas prāvu novēršanu pret žurnālistiem un cilvēktiesību aizstāvjiem, kuri iesaistās sabiedrības līdzdalībā (stratēģiskas tiesas prāvas pret sabiedrības līdzdalību). 

4. ES vērtību un tiesību aizsardzība, cīnoties pret naida runu un naida noziegumiem (CERV-2023-CHAR-LITI-SPEECH) 

Šīs prioritātes mērķis ir izveidot pilsoniski sabiedrisko organizāciju sadarbības mehānismus ar valsts iestādēm, lai atbalstītu ziņošanu par naida noziegumu un naida runas epizodēm; nodrošināt atbalstu naida runas un naida noziegumu upuriem. Svarīgi ir atbalstīt tiesībaizsardzību, t.sk., izmantojot apmācības, datu vākšanas metodoloģiju un rīkus. Projektos jākoncentrējas arī uz darbībām, kas cīnās ar naida runu tiešsaistē, t.sk., ziņošanu par saturu IT uzņēmumiem, informatīvu un izpratnes veidošanas kampaņu izstrādi un izglītojošiem pasākumiem, lai risinātu ar naida runu tiešsaistē saistītās sociālās problēmas. 

5. Labvēlīgas vides veidošana trauksmes cēlēju aizsardzībai (CERV-2023-CHAR-LITI-WHISTLE) 

Prioritāte koncentrējas uz labvēlīgas vides radīšanuziņošanai un informēšanai par Savienības tiesību aktu pārkāpumiem, jo īpaši palielinot kapacitāti, lai efektīvi piemērotu direktīvu par trauksmes cēlēju aizsardzību (Direktīva (ES) 2019/1937). Projektiem saskaņā ar šo prioritāti būtu jāatbalsta un jāaizsargā trauksmes cēlēji un jāveido valsts iestāžu un praktizējošu juristu spēja nodrošināt atbilstošu tiesisko aizsardzību trauksmes cēlējiem. 

Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2023. gada 25. maijs.

Ar uzsaukumu saistītie dokumenti un instrukcijas ir pieejamas ŠEIT. Plašāka informācija latviešu valodā pieejama Kultūras ministrijas publikācijā.

Gan programmas "Tiesiskums", gan programmas "Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības" aktuālie konkursi tiek publicēti Eiropas Komisijas portālā Funding & Tenderopportunities un arī pieteikšanās projektu konkursos norisinās caur minēto portālu.

Jautājumos, kas saistīti ar programmas "Tiesiskums" ietvaros plānotajiem un izsludinātajiem konkursiem aicinām sazināties ar Eiropas Komisiju e-pastā ec-justice-calls@ec.europa.eu.

Ar jautājumiem par programmas "Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības" projektu uzsaukumiem ir iespējams vērsties Kultūras ministrijas Kultūras kontaktpunkta nodaļā, rakstot uz e-pastu cerv@km.gov.lv.