score

Eiropas Komisijas 2025. gada ziņojumā par tiesiskumu Eiropas Savienībā (EU Justice Scoreboard) secināts, ka, turpinot Tieslietu ministrijas virzītās reformas un digitālo risinājumu ieviešanu tiesu sistēmā, Latvija ierindojas starp līderēm gan lietu izskatīšanas ātruma, gan tiesu sistēmas pieejamības un digitalizācijas ziņā.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere skaidro: "Fakts, ka Latvija saglabā līderpozīcijas lietu izskatīšanas ātrumā, apliecina mūsu tiesu sistēmas profesionalitāti un reformu efektivitāti. Iedzīvotājiem tas nozīmē vienu no būtiskākajām vērtībām – taisnīgumu bez liekas kavēšanās. Turpinot digitalizāciju un stiprinot tiesu kapacitāti, mēs nodrošinām, ka taisnīgums kļūst arvien pieejamāks un saprotamāks ikvienam, tādā veidā vairojot uzticību tiesu sistēmai un valstij kopumā.

Pateicoties Tieslietu ministrijas īstenotajiem modernizācijas pasākumiem, Latvija saglabā vienu no Eiropas Savienībā īsākajiem civillietu, komerclietu, administratīvo un citu lietu izskatīšanas laikiem pirmās instances tiesās. Ziņojumā atzīmēts arī viens no zemākajiem neizskatīto administratīvo lietu apjoma rādītājiem, kā arī īpaši īss izskatīšanas laiks komerclietām, kuras tiek skatītas iestādes ietvaros.

Latvija turpina nodrošināt bērniem draudzīgu tiesvedību civilajā un kriminālprocesā, izmantojot īpaši pielāgotas telpas un atbilstošas procedūras, kas pasargā bērnus no atkārtotas traumēšanas un veicina viņu tiesību ievērošanu.

Tiesu digitalizācijas jomā Latvija saglabā augstus rādītājus, piedāvājot iedzīvotājiem un uzņēmumiem iespēju elektroniski ierosināt lietas, sekot līdzi tiesvedības gaitai, kā arī nodrošinot mašīnlasāmu tiesu spriedumu pieejamību. Šie risinājumi stiprina tiesu sistēmas caurspīdīgumu un iedzīvotāju uzticēšanos, kā arī sekmē ātrāku un ērtāku tiesvedības procesu.

Tāpat Latvija ierindojas otrajā vietā Eiropas Savienībā pēc kopējiem izdevumiem tiesu sistēmai procentos no iekšzemes kopprodukta, kas apliecina valsts prioritāro attieksmi pret tiesiskuma stiprināšanu un kvalitatīvu tiesu pakalpojumu nodrošināšanu.

Nozīmīgi arī tas, ka Latvijā Augstākajā tiesā joprojām ir viens no augstākajiem sieviešu īpatsvariem starp tiesnešiem visā Eiropas Savienībā - gandrīz 70%, kas apliecina Latvijas progresu dzimumu līdztiesības jomā.

EK tiesiskuma ziņojumi tiek apkopoti kopš 2013. gada, kas tiek īstenoti, lai EK uzraudzītu tieslietu reformas ES dalībvalstīs un veicinātu valstu savstarpējo dialogu labās prakses realizācijā.

2025. gada EK ziņojums pieejams ŠEIT.

Saistītas tēmas

Informācija presei Jaunumi