Pagājis gads, kopš stājies spēkā Tieslietu ministrijas izstrādātais partnerības regulējums, nodrošinot visu ģimeņu juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistika liecina, ka cilvēki aktīvi izmanto savas jauniegūtās tiesības - šajā laikā Latvijā reģistrētas 613 partnerības, tostarp 235 viendzimuma pāru partnerības. Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere norāda, ka partnerības ieviešana Latvijā ir bijis nozīmīgs solis cilvēktiesību ievērošanā un stiprināšanā, it īpaši laikā, kad daudzviet pasaulē vairākus gadus pēc kārtas ir novērojama demokrātijas lejupslīde.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere: “Laikā, kad cilvēktiesību vērtība zūd un daudzviet pieaug pieprasījums pēc autoritārisma "stingrās rokas", mēs varam lepoties ar to, ka Latvija uz pasaules kartes parādās kā valsts, kurā cilvēktiesības tiek stiprinātas. Cilvēktiesību stiprināšana ir veids, kā aizsargāt mūsu demokrātiju un novērst populismam draudzīgu augsni. Turklāt mēs kā sabiedrība tikai iegūstam no tā, ka katrs iedzīvotājs jūtas laimīgāks un piederīgāks Latvijai. Tādējādi mēs arī cauri dažādiem cilvēktiesību indeksu rezultātiem veicinām Latviju kā investīcijām labvēlīgu vietu. Starptautiski uzņēmumi, izvēloties vietu, kur investēt, pievērš uzmanību tam, vai konkrētā valsts ciena cilvēktiesības, kā šeit jutīsies arī darbinieki ar savām ģimenēm. Partnerības regulējuma pieņemšana ir bijis skaidrs signāls, ka Latvija ciena katra cilvēktiesības.”
Analizējot līdzšinējo partnerību reģistrāciju, redzams, ka partnerības iespēju vienlīdz aktīvi izmanto gan dažāda dzimuma, gan viendzimuma pāri. Tas apliecina, ka partnerības regulējums kalpo kā tiesiska aizsardzība plašam sabiedrības lokam neatkarīgi no partneru dzimuma, nodrošinot iespēju juridiski nostiprināt savas attiecības un saņemt ar to saistītās sociālās un ekonomiskās garantijas.
Statistikas dati liecina, ka daļa no reģistrētajām partnerībām laika gaitā tiek pārveidotas par laulībām, kalpojot kā starpposms pirms laulības noslēgšanas. Šobrīd fiksēti vismaz deviņi gadījumi, kad partneri, sākotnēji reģistrējot partnerību, vēlāk izvēlējušies slēgt laulību. Šāda tendence apliecina, ka partnerība pāriem sniedz tiesisku aizsardzību attiecībām un drošības sajūtu līdz lēmuma pieņemšanai par laulību. Līdz ar to partnerība un laulība vairs nav pretnostatāmas kā alternatīvas, bet drīzāk savstarpēji papildinoši tiesību institūti.
Tāpat fiksēti arī gadījumi, kad cilvēki dzīves izskaņā simboliski izvēlas noslēgt partnerību, lai varētu sakārtot ar savu mīļoto visu, kas vēl kārtojams, un varētu doties viņsaulē ar mierīgu sirdi. Šāda iespēja ļauj nodrošināt partnera tiesisko aizsardzību arī tad, ja attiecības nostiprinātas īsi pirms dzīves beigām, piemēram, lai risinātu sociālos un veselības aprūpes jautājumus.
Tieslietu ministrija atgādina, ka partnerību var reģistrēt divas pilngadīgas personas – gan dažāda dzimuma, gan viendzimuma –, kuras uztur kopīgu saimniecību un kurām nepastāv šķēršļi partnerības noslēgšanai. Partnerība dod partneriem tiesības, piemēram, pieņemt lēmumus saistībā ar otra partnera ārstniecību, saņemt sociālās garantijas, izmantot nodokļu atvieglojumus savstarpējiem dāvinājumiem un aizdevumiem, kā arī cita veida tiesisko aizsardzību. Ziņas par partnerības nodibināšanu un izbeigšanu tiek reģistrētas Fizisko personu reģistrā.
Papildu informācija par partnerības reģistrācijas iespējām, tai skaitā notāru kontaktiem un biežāk uzdotajiem jautājumiem, pieejama Tieslietu ministrijas tīmekļvietnē.