po,i7mu6y5t

Eiropas Savienība 2025. gada 6. maijā ir publicējusi uzsaukumu priekšlikumu iesniegšanai darbības dotācijām, lai atbalstītu starptautiskus projektus e-tiesiskuma, cietušo tiesību un procesuālo tiesību jomā (Call for proposals for action grants to support transnational projects in the fields of e-Justice, victims’ rights and procedural rights (JUST-2025-JACC-EJUSTICE)).

Pieteikumi tiks pieņemti līdz 2025. gada 2. oktobrim.

Mērķis - veicināt efektīvu un nediskriminējošu tiesu pieejamību, tiesu aizsardzību, tostarp elektroniskā veidā (e-tiesiskums), efektīvu civilprocesu un kriminālprocesu, sekmēt un atbalstīt visu noziegumos cietušo tiesības, kā arī aizdomās turēto un apsūdzēto personu procesuālās tiesības kriminālprocesā.

Divas prioritātes:

  • e-tiesiskums,  indikatīvais budžets 2 400 000 EUR;
  • cietušo tiesības un procesuālās tiesības,  indikatīvais budžets – 3 000 000 EUR

1. prioritāte – e-tiesiskums

Pirmkārt, tiks atbalstīti projekti, kas veicina elektronisku pārrobežu mijiedarbību un saziņu starp tiesu iestādēm, kā arī ar iedzīvotājiem, uzņēmumiem un praktizējošiem juristiem tiesvedībā:

  • sagatavošanas un īstenošanas darbības saistībā Regulas 2023/2844 par pārrobežu tiesiskās sadarbības digitalizāciju piemērošanu;
  • turpmākas darbības saistībā ar videokonferenču izmantošanu pārrobežu kontekstā, ne 2023/28447 darbības jomā, piemēram, konkrēta IT risinājuma nodrošināšana tiesas procesa dalībnieku digitālajai identifikācijai saskaņā ar Eiropas digitālās identitātes sistēmu
  • IT risinājuma vai programmatūras nodrošināšana, kas palīdzētu atrisināt sadarbspējas problēmu, kas rodas, dalībvalstīm izmantojot atšķirīgu videokonferenču programmatūru, nodrošinot risinājumus, kas palīdzētu nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi videokonferencēm neaizsargātām personām, personām ar digitālo zināšanu trūkumu vai personām ar invaliditāti.

Otrkārt, tiks atbalstīti projekti, kuru mērķis ir pievienoties esošajiem vai jau īstenotajiem e-tiesiskuma projektiem vai uzlabot tos:

  • Eiropas judikatūras identifikatora (ECLI9) ieviešana judikatūras krātuvēs un sasaiste ar e-tiesiskuma portālu;
  • dalība Eiropas Tiesu datubāzē (gan civillietās, gan krimināllietās), kas izvietota e-tiesiskuma portālā.
  • dalība e-tiesiskuma portālā izvietotajā meklēšanas rīkā Find a Lawyer (FAL);
  • dalība e-tiesiskuma portālā izvietotajā meklēšanas rīkā Find a Notary (FAN).

Priekšlikumus jāiesniedz vismaz divu pretendentu konsorcijam (saņēmēji; nesaistītas struktūras), kas atbilst šādiem nosacījumiem: vismaz divas neatkarīgas struktūras no divām dažādām atbilstīgām valstīm. Konsorcijā jāiekļauj vismaz viena valsts iestāde, privāta bezpeļņas organizācija vai starptautiska organizācija kā saņēmējs (nevis kā saistīta iestāde)

Minimālā projekta summa - 100 000 EUR, maksimālā pieprasītā dotācijas summa ir EUR 800 000 vienam projektam.

2. ​​​​​​​prioritāte - cietušo tiesības un procesuālās tiesības

Šajā prioritātē finansējamiem projektiem Eiropas Komisija apsvērs priekšlikumus par iespējamām turpmākām ES iniciatīvām attiecībā uz nepilnībām ES tiesību aktos un politikā, ja tiek konstatēta turpmāka ES rīcības nepieciešamība, kas būtu saistīta ar spēkā esošo ES acquis/politiku un tās efektīvu īstenošanu. Projekti, kas nodrošina maksimālu praktisku labumu un ietekmi uz mērķa grupām, tiks vērtēti labvēlīgāk nekā teorētiski projekti, kas sastāv galvenokārt no pētniecības un citām analītiskām darbībām. Tiks apsvērtas arī darbības, kas saistītas ar piekļuvi informācijai, atbalstu un aizsardzību cietušajiem, kuri cietuši no starptautiskiem noziegumiem. Veiksmīgiem projektiem jānodrošina viegla piekļuve to rezultātiem un to plaša izplatīšana.

Procesuālo tiesību jomā galvenie attiecīgie likumdošanas pasākumi ir šādi: par procesuālajām garantijām aizdomās turētiem bērniem vai apsūdzētie kriminālprocesā; par juridisko palīdzību aizdomās turētajiem un apsūdzētajiem kriminālprocesā; par juridisko palīdzību aizdomās turētajiem un kriminālprocesā un Eiropas apcietināšanas orderī pieprasītajām personām tiesvedībā; par tiesībām uz mutisku un rakstisku tulkojumu kriminālprocesā; par tiesībām uz informāciju kriminālprocesā; par tiesībām piekļūt advokātam kriminālprocesā u.c.

Priekšlikumi jāiesniedz konsorcijam, kurā ir vismaz divi pretendenti (finansējuma saņēmēji; nesaistītas vienības), kas atbilst šādiem nosacījumiem: vismaz divas neatkarīgas struktūras no divām dažādām atbilstīgām valstīm. Konsorcijā jāiekļauj vismaz viena valsts iestāde, privāta bezpeļņas organizācija  vai starptautiska organizācija kā saņēmējs vai saistīta vienība.

Projekta budžets (pieprasītā dotācijas summa)  - ne mazāka par 100 000 EUR. Maksimālā ierobežojuma nav.

Plašāka informācija par projektu nosacījumiem ir pieejama šeit: Call document un EU_Funding & Tenders, kā arī sazinoties ar Eiropas Komisiju.