Ceturtdien, 15.maijā, Rīgā norisinās Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Monitoringa komitejas sanāksme, kurā pulcējas 30 Eiropas valstu parlamentārieši un Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas prezidents Teodors Rusopulu (Theodoros Rousopoulos). Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna komitejai uzsvēra Latvijā paveikto tiesiskuma un demokrātijas stiprināšanā.
Latvija likuma varas indeksā (Rule of Law Index) 2024. gadā ieņem 21. vietu no 142 pasaules valstīm un ir viena no nedaudzajām valstīm, kas katru gadu uzlabo sniegumu. ES tiesiskuma indeksa apkopojums uzrāda Latviju kā līderi digitālo risinājumu un tiesu pieejamības jomā, skaidroja Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna.
Latvijā kopš šā gada 1. janvāra darbojas Tieslietu akadēmija – vienots tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu tālākizglītības mācību centrs, kas nodrošina kvalifikācijas pilnveides pasākumus izmeklētājiem starpdisciplināros jautājumos. “Mūžizglītība un profesionālā izaugsme ir kļuvusi par neatņemamu sastāvdaļu tiesu varai piekritīgajās profesijās, jo bez stipras tiesas, prokuratūras un izmeklēšanas nav iespējama ne spēcīga demokrātija, ne laba pārvaldība, ne stabila un ilgtspējīga sabiedrības un valsts attīstība,” sanāksmē norādīja L. Paegļkalna.
Tieslietu ministrija sadarbībā ar citām iestādēm ir ieviesusi un turpina ieviest dažādus digitālos rīkus, tādējādi nodrošinot labāku informācijas apmaiņu tieslietu sistēmā – digitālās reformas tagad ļauj iesniegt e-iesniegumus, pieejami mašīnlasāmi spriedumi, kā arī ir iespēja izsekot tiesvedības lietām reāllaikā.
Aizvadītajā mēnesī Eiropas Padomes Parlamentārās asambleja pieņēma rezolūciju “Ārvalstu iejaukšanās - drauds demokrātiskai drošībai Eiropā”. Latvija aktīvi piedalījās šī dokumentā izstrādē.
Ik dienu paveiktais tiesiskuma stiprināšanā atspoguļo pašaizsargājošas demokrātijas principu. “Tiesiskums ir mūsu nacionālā DNS, kas izkalts cīņā par neatkarības atgūšanu un kopš tā laika ar katru gadu tiek stiprināts,” sanāksmē norādīja L.Paegļkalna.
Sanāksmē Asamblejas dalībnieki diskutēja arī par rīcības mehānismu stiprināšanu, lai ikvienā valstī efektīvāk novērstu potenciālos konfliktus vai demokrātijas faktisku nozagšanu.
Papildu informācija:
Asamblejas Monitoringa komitejas pilnvarās ietilpst uzraudzīt dalībvalstu saistību izpildes pārbaudi, ko tās ir uzņēmušās saskaņā ar Eiropas Padomes statūtiem, Eiropas Cilvēktiesību konvenciju un citām padomes konvencijām. Komiteja arī uzrauga saistību izpildi, ko dalībvalstu iestādes ir uzņēmušās, iestājoties Eiropas Padomē.
Šogad aprit 30 gadi kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Padomei - organizācijai, kas nosaka Eiropas standartus demokrātijā, cilvēktiesībās un tiesiskumā. Latvija kļuva par Eiropas Padomes dalībvalsti 1995.gada 10.februārī.