Informācija presei Jaunumi
jrjn

Trešdien, 5. jūlijā,  tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere iepazīšanās vizītē uzņēma Ukrainas vēstnieku Latvijā Anatoliju Kucevolu (Anatolii Kutsevol), lai pārrunātu pašreizējo situāciju Krievijas izraisītā kara skartajā valstī un turpmāko Latvijas iesaisti tiesiskuma stiprināšanā Ukrainā.

Tikšanās laikā I.Lībiņa-Egnere apliecināja Latvijas stingro atbalstu Ukrainai, norādot, ka kopā ar citām Eiropas Savienības valstīm meklē atbilstošākos un piemērotākos risinājumus, lai palīdzētu valstij izcīnīt neatkarību un stiprināt demokrātiju.

Tiekoties abas puses pārrunāja arī šī gada 11. septembrī Rīgā plānoto neformālo augsta līmeņa tieslietu ministru konferenci Latvijas prezidentūras Eiropas Padomē ietvaros, kas tiks veltīta Ukrainas atbalstam. Tika runāts arī par nepieciešamību stiprināt ES sankciju ievērošanu, novēršot to apiešanu, piemēram, ar formālu īpašnieku maiņu. Puses runāja arī par nepieciešamību meklēt veidus, kā atgriezt Krievijas nolaupītos Ukrainas bērnus.

Tieslietu ministre I. Lībiņa-Egnere: “Ukrainas uzvaras ir Latvijas uzvaras. Starptautiskajai sabiedrībai kopā jāaizstāv cilvēka pamattiesības. Mēs turpināsim atbalstīt Ukrainu gan divpusēji – palīdzot atjaunot Ukrainas tiesu infrastruktūru un organizējot konferenci tās atbalstam, gan daudzpusēji – ES un Eiropas Padomes ietvaros stiprinot ES sankciju ievērošanas mehānismu, kara noziegumu izmeklēšanu un iztiesāšanu, kā arī zaudējumu reģistra izveidi. Ļoti svarīgi ir kopīgi meklēt risinājumus agresorvalsts nolaupīto bērnu atgriešanai un iesaldēto aktīvu izmantošanu Ukrainas atjaunošanai.”

A.Kucevols pauda pateicību Latvijai par politisko, militāro un humāno atbalstu Ukrainai jau kopš kara pirmās dienas. Baltijas valstu atbalsts rada piemēru citām valstīm un veido domino efektu Ukrainas atbalstam. Tāpat Ukrainas vēstnieks Latvijā pateicās par to, ka Latvija bija viena no aktīvākajām atbalstītājām un vienotas ES pieejas veicinātājām, lai panāktu ES kandidātvalsts statusa piešķiršanu Ukrainai.

Papildus informācija

Šonedēļ Hāgā darbu sāka starptautisks Eiropas Savienības Aģentūras tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās (Eurojust) izveidots centrs, kas izmeklēs Krievijas agresijas noziegumus pret Ukrainu, veicinās apmaiņu ar pierādījumiem un analīzi, tādējādi stiprinot tiesiskumu kara skartajā valstī. Centra izveide ir solis, lai Krieviju kā agresorvalsti sauktu pie atbildības par kara noziegumiem Ukrainā.