Tulkojums no angļu valodas

 

Rīgas Tieslietu darba kārtība

“Tieslietu jomas transformācija par dinamisku sabiedrisko līgumu

Rīgā 2021. gada 6. decembrī

Par godu otrajam “Starptautiskajam tieslietu līderu dialogam” (2021. gada 6. decembrī) ministri un augsta līmeņa pārstāvji no Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD), Atvērtās pārvaldības partnerības (Open Government Partnership) un valstu grupas Atbalstītāji miermīlīgām, taisnīgām un iekļaujošām sabiedrībām (The Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies) dalībvalstīm un partnervalstīm virtuāli pulcējās Rīgā, Latvijā, lai apsvērtu veidus, kā palīdzēt valdībām atdzīvināt sabiedrisko līgumu, stiprināt demokrātiskās vērtības un pilsoņu uzticību valsts iestādēm, tieslietu sistēmas centrā izvirzot cilvēku.

Sapulces laikā dalībnieki atsaucās uz 2018. gada Rīgas Paziņojumu: Ieguldījums tiesu pieejamībā visiem, kas atzina: 1) vienlīdzīgas tiesas un likumisko iespēju pieejamības nozīme kā neatņemamās preces un iekļaujošas izaugsmes, pārredzamas un atbildīgas iestādes pamatelementi; 2) unikālo iespēju, ko piedāvā Ilgtspējīgas attīstības mērķu 16.3. mērķis, paātrināt tiesiskuma nodrošināšanu un strādāt pie tā, lai līdz 2030. gadam visiem nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi tiesai.

Šī mērķa sasniegšana joprojām ir prioritāte. Dalībnieki atzina, ka jau pirms pandēmijas divām trešdaļām pasaules iedzīvotāju nebija reālas piekļuves tieslietu sistēmai.

Pieaug uz cilvēkiem orientētā tiesiskuma kustība un tā ir ieguvusi impulsu, pieņemot iepriekšminēto 2018. gada Rīgas paziņojumu, pēc kura tika pieņemta Hāgas deklarācija, Buenosairesas deklarācija, G7+ valstu kopīgais rīcības plāns, kopīgā vēstule ANO ģenerālsekretāram.

Šajā jomā strādā vairākas starptautiskas organizācijas. Dalībnieki īpaši atzinīgi novērtēja ANO ģenerālsekretāra ziņojumu “Mūsu kopējā darba kārtība, kurā uzticības veidošana starp cilvēkiem un iestādēm noteikta kā “mūsu svarīgākais uzdevums” un kurā atzīts, ka taisnīgums ir būtiska sabiedriskā līguma dimensija, kā arī OECD pamatprincipi un labas prakses principi uz cilvēku orientētajam tiesiskumam.

Lai spertu nākamo soli un attīstītu tiesiskumu, atbalstot dinamisku sabiedrisko līgumu, dalībnieki atzinīgi novērtēja šādu Rīgas Tieslietu darba kārtību:

  1. Lai stiprinātu saites, kas vieno sabiedrību, ļautu demokrātijai piepildīt iedzīvotāju cerības un atjaunotu uzticēšanos starp iedzīvotājiem, valdībām un citām iesaistītajām pusēm, valstīm ir jācenšas attīstīt tieslietu sistēmas, izvirzot centrā cilvēkus.
  1. Tieslietu sistēmu attīstībai ir jābūt pamatotai ar empīriskiem datiem par cilvēku juridiskā rakstura vajadzībām un strukturālo netaisnību. Lai nodrošinātu pārveidi, jāievieš atsaucīgas stratēģijas un pārvaldības pieejas, kā arī jāveicina kapacitāte. Tieslietu jomas dalībniekiem ir jāpalielina izpratne par to, kādas ir visbiežāk sastopamās tiesiskuma problēmas, kas ar tām saskaras, kāda ir to ietekme, kā tās tiek risinātas, kā cilvēki izjūt tiesiskumu un kas palīdz risināt un novērst tiesiskuma problēmas.
  1. Tieslietu politikā, to izstrādē un īstenošanā jāiekļauj atklātie valdības principi: caurskatāmība, līdzdalība un atbildība.
  1. Svarīgi ir sadarboties vietējā, valsts un starptautiskā līmenī, kā arī ar pilsonisko sabiedrību un citām iesaistītajām pusēm, mācīties citam no cita, novērtēt progresu ceļā uz taisnīgumu visiem un būt atbildīgam cilvēku priekšā.
  1. Jācenšas panākt:
    • Tieslietu sistēmu centrā tiek izvirzīti cilvēki un viņu vajadzības tiesiskuma jomā, izstrādājot labākas pārvaldības pieejas, stratēģijas un stiprinot kapacitāti, kā arī izmantojot tiesiskuma datus, lai sasniegtu tās grupas, kuras visbiežāk cieš no netaisnības.
    • Tiek risinātas tiesiskuma problēmas, izmantojot taisnīgus, atklātus, iekļaujošus, atbilstošus un savlaicīgus tiesiskuma risinājumus, kuros tiek ievērotas cilvēktiesības.
    • Tiek uzlabots ceļš uz tiesiskumu, dodot cilvēkiem iespēju novērst netaisnības pamatcēloņus, nodrošināt piekļuvi tieslietu pakalpojumiem un palīdzēt viņiem sasniegt taisnīgus rezultātus.
    • Tiesiskums tiek izmantots prevencijai un izlīguma veicināšanai, koncentrējoties uz konfliktu un strīdu risināšanu un uzticamu tieslietu sistēmu izveidi.
    • Cilvēkiem tiek nodrošināta piekļuve pakalpojumiem un iespējām, ļaujot viņiem pilnvērtīgi piedalīties sabiedriskajā un ekonomiskajā dzīvē.

Dalībnieki pateicas OECD, Atvērtās pārvaldības partnerībai  un valstu grupai Atbalstītāji miermīlīgām, taisnīgām un iekļaujošām sabiedrībām par viņu darbu, veicinot globālu vienprātību attiecībā uz cilvēkiem orientēto un atvērto tiesiskumu iekļaujošām sabiedrībām, izaugsmei un spēcīgākai demokrātijai.