Informācija presei
Baltijas forums par tiesu modernizāciju
Šodien un rīt Baltijas forumā diskutē par modernizācijas tendencēm tieslietu sistēmā. Forumā, kurš notiek Jūrmalas tiesā, piedalās Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Tieslietu ministriju un Tiesu administrāciju pārstāvji. Starpvalstu forumā tieslietu sistēmas profesionāļi dalīsies pieredzē un diskutēs par efektivitātes palielināšanu pirmās un otrās instances tiesās, izmantojot mūsdienīgās tehnoloģijas.
„Videokonferenču un skaņas ieraksta iekārtu ieviešana mūsu tiesās ir padarījusi ikvienu tiesvedības procesu ātrāku, ērtāku, pieejamāku un arī ekonomiskāku. Pateicoties tehnoloģijām, ir samazinājies atlikto tiesas sēžu skaits lietas dalībnieku neierašanās dēļ un būtiski samazinājusies nepieciešamība pārvietot jeb konvojēt apcietināto personu no ieslodzījuma vietas uz tiesu. Tas uzlabo sabiedrības drošību, kā arī veicina iztiesāšanas termiņu saīsināšanu, par ko tik bieži mēs saņemam pārmetumus,” tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš atzinīgi vērtē Latvijas un Šveices sadarbībā paveikto, kas noslēdzies ar videokonferenču un skaņas ieraksta iekārtu aprīkojuma uzstādīšanu visās Latvijas 47 tiesās un 12 ieslodzījuma vietās, kopumā 323 zālēs, „ turklāt tiek disciplinēti gan procesa dalībnieki, gan tiesa, kā arī tiesvedības process ir atvērtāks sabiedrībai.”
Baltijas forumu atklāj Latvijas Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina: „Šāds tiesu varai veltīts seminārs, kuru rīkojam rudens sākumā, ir kļuvis jau par tradīciju. Ja pagājušā gadā mūs pulcēja forums “Tiesu modernizācija Latvijā”, tad mēroga ziņā šogad jau esam spēruši vienu soli tālāk un diskutējam jau par “Baltijas tiesu modernizāciju”. Esam sapratuši, ka varam daudz mācīties viens no otra, un nepieciešams dalīties pieredzē, tāpēc kopīgiem spēkiem esam gatavi pārvarēt mūsdienu ātri mainīgā laika diktētos izaicinājumus. Ļoti ceram, ka pēc pāris gadiem pie mums šeit pat Jūrmalā varētu tikt sarīkots seminārs jau ar nosaukumu “Eiropas tiesu modernizācija”, kas pulcētu plašu dalībnieku skaitu no visām ES dalībvalstīm. Vismaz es tādu potenciālu redzu.”   Baltijas valstu pārstāvji sagatavojuši apskatu par paveiktajām tiesu modernizācijas aktivitātēm savā valstī. Pēc prezentāciju noklausīšanās klātesošie diskutēs par triju valstu pieredzi un turpmākajiem modernizācijas pasākumiem, kurus iespējams realizēt ES struktūrfondu un citu finanšu instrumentu projektu ietvaros. “Ceļš uz efektīvu tiesu sistēmu nav iedomājams bez moderno tehnoloģiju sniegto iespēju izmantošanas. Tā ir iespēja pilnveidot tiesu darba kvalitāti un veicināt tiesas kā mūsdienīgas un sabiedrībai pieejamas iestādes attīstību,” norāda Tiesu administrācijas direktors Edvīns Balševics, kurš referēs par Latvijas pieredzi. Baltijas valstu Tiesu administrāciju un Tieslietu ministriju pārstāvju forumu organizē 17.–18.septembrī Tiesu administrācija. Papildinformācija: Dace Ezeriete Tiesu administrācija Tālrunis: 67063808 E-pasts: Dace.Ezeriete@ta.gov.lv   Līga Ādamsone Tieslietu ministra padomniece Tālr. 67036759; 29334423 Liga.Adamsone@tm.gov.lv