Informācija presei Jaunumi
s13
aa

Pirmdien, 28. februārī, Tieslietu ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija atklāja Satversmes simtgadei veltīto izglītojošo kampaņu skolēniem “Es, Tu un Satversme”. Kampaņas ietvaros vairāk nekā 110 Satversmes vēstneši apmeklēs gandrīz 150 skolas, lai iepazīstinātu skolēnus dažādās Latvijas skolās ar valsts pamatlikumu, tā vērtībām un nozīmi mūsu ikdienā.

Laikā, kad Krievija ir iebrukusi neatkarīgā Ukrainā, ir īpaši svarīgi īstenot izglītojošo kampaņu par Satversmes vērtībām jauniešu vidū, jo tas ir ieguldījums viņu izpratnes veicināšanā par demokrātisku sabiedrību un tiesisku valsti.

Izglītojošās kampaņas atklāšanas pasākumā Valsts prezidents Egils Levits savā uzrunā uzsvēra: “Krievijas agresija pret Ukrainu daudzām lietām ir piešķīrusi daudz dziļāku jēgu nekā mēs to pirms tam bijām iedomājušies. Un tas ir noticis arī ar mūsu Satversmi un Satversmes simtgadi. Svinot savu Satversmes simtgadi, mēs varam dziļāk un labāk apzināties to, ka mums ir sava valsts, ka mums ir savi likumi, ka mēs dzīvojam brīvā un demokrātiskā sabiedrībā, kur ikviena cilvēka tiesībām ir svars un nozīme.”

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jāni Bordāns pasākuma uzrunā norādīja: “Sagaidot Satversmes simtgadi, mēs Tieslietu ministrijā plānojām šo notikumu un apzinājāmies, ka mācība par Satversmi un valsts pamatvērtībām ir svarīga katram pilsonim. Šajās dienās ir sācies karš, un Ukrainas tauta cīnās par savu neatkarību un demokrātiskām vērtībām. Šī izglītojošā kampaņa ir sākusies vienā laikā ar šo Ukrainas atbrīvošanās karu no okupācijas režīma. Tāds pats okupācijas režīms mūsu valsts teritorijā bija apturējis Latvijas Republikas Satversmes darbību uz 50 gadiem. Un mēs zinām, cik smagus zaudējumus tas radīja šajos gados.” Ukrainas tauta šobrīd cīnās arī par mūsu brīvību. Lai pastāvētu brīvas, neatkarīgas valstis, tām ir jābūt modrām jebkurā laikā. Tas ir iespējams tikai tad, ja izglītojam katru bērnu, katru savu paaudzi par to, kas ir Latvijas valsts un kādas ir tās vērtības, uzsver J.Bordāns.

"Šajā laikā, kad demokrātiskajām vērtībām tiek mests izaicinājums un kad pret neatkarīgu, demokrātisku valsti tiek izvērsts bruņots iebrukums, ir īpaši svarīgi stiprināt mūsu valsts pamatvērtības, kas definētas Satversmē! Šodien, kā vēl nekad, ir svarīgi runāt par pamatvērtībām, kas stiprina mūsu valsti. Šodienas sarunas ir būtisks ieguldījums jauniešos, kuri veido nākamo Latvijas paaudzi un sabiedrību. 2022. gada 15. februārī apritēja 100 gadu kopš Satversmes sapulce 1922. gadā pieņēma Satversmi, bet 24. februārī mēs sapratām, cik svarīgi ir sargāt un stiprināt tās vērtības, kas definētas Satversmē," uzsvēra izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. 

Tāpat arī kampaņas atklāšanas pasākumā tiešsaistē ar sveicieniem Satversmes vēstnešiem piedalījās skolēni no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas, Rīgas Igauņu pamatskolas un Līvānu 1. vidusskolas. Skolēni augsti novērtēja viņiem sniegto iespēju kampaņas ietvaros gūt papildu zināšanas par Satversmi un tiesiskumu, un ar nepacietību gaida Satversmes vēstnešu vizītes skolās, jo vairākas skolas kā kampaņas vēstneši apmeklēs to absolventi.

Tāpat arī Siguldas valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns uzsvēra Satversmes nozīmi mūsu ikdienā un nepieciešamību stiprināt pamatlikumā noteiktās vērtības. To pastiprināja arī Siguldas ģimnāzijas skolēna Marisa Priekuļa teiktais, ka pārmaiņu un izaicinājuma laikā ir ļoti svarīgi runāt ar jauniešiem par Satversmes nozīmību, tajā noteiktajām tiesībām un pienākumiem.

Kampaņas atklāšanas pasākuma noslēgumā arī viens no Satversmes vēstnešiem – Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieks – Aldis Laviņš norādīja, ka jūtas pagodināts būt Satversmes vēstnesis un ir gandarīts par saviem kolēģiem – juristiem, kuri ir piekrituši līdzdarboties izglītojošā kampaņā, lai ar savām zināšanām un pieredzi veicinātu valstiskuma apziņu jauniešos. A. Laviņš norādīja, ka kampaņas formāts ir kā paaudžu dialogs, tādejādi tas vairos Satversmes spēku un nodrošinās tās pastāvēšanu.

Jau vēstīts, ka izglītojošā kampaņas “Es, Tu un Satversme” ietvaros Satversmes vēstneši – juristi – vieslekcijas formātā iepazīstinās skolēnus dažādās Latvijas skolās ar Satversmi. Kampaņas vēstneši kampaņā darbojas pēc brīvprātības principa un ir gatavi sniegt savas zināšanas un pieredzi jauniešiem, lai nodrošinātu demokrātisku sabiedrību un tiesisku valsti arī nākotnē.

Izglītojošo kampaņu rīko Tieslietu ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, un tā ir daļa no vairākām aktivitātēm Satversmes simtgades gadā.

Informācija par Satversmes simtgadi (vēsture, mūsdienas, pasākumi) pieejama šeit, kā arī Tieslietu ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapās.

ukest