Informācija presei Jaunumi
beds

Pirmdien, 11. septembrī, pēc Tieslietu ministrijas iniciatīvas Rīgā notiks Latvijas un Eiropas Padomes organizēta augsta līmeņa tieslietu ministru sanāksme, kurā tiks lemts par tālākajiem soļiem, lai nodrošinātu Krievijas atbildību par pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā, un par Krievijas nolaupīto Ukrainas bērnu atgriešanu viņu ģimenēs.

Sanāksmē galvenā uzmanība tiks pievērsta 2023. gada 17. maija Eiropas Padomes samita Reikjavīkā, Islandē, pieņemto lēmumu īstenošanai. Mērķis ir izpētīt, kā Eiropas Padome var palielināt savu ieguldījumu Ukrainas tieslietu sistēmas atbalstīšanā un starptautiskās tiesiskās kārtības atjaunošanā, nodrošinot visaptverošu Krievijas atbildību par agresiju.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere norāda: “Mums kopā ir jāaizsargā Eiropas vērtības pret agresoru, jāatjauno taisnīgums un jānodrošina Krievijas saukšana pie atbildības. Šobrīd ir dažādi viedokļi par to, kā to labāk darīt. Latvija atbalsta Starptautiska īpaša tribunāla agresijas noziegumam pret Ukrainu izveidi, pamatojoties  uz ANO deleģējumu. Sanāksmē Rīgā vēlamies tuvināt valstu izpratni un dot Ukrainai iespēju uzrunāt tās valstis, kas vēl savu viedokli formulē, kā arī meklēt un piedāvāt politiskus risinājumus, kurus tālāk attīstīt citos sarunu formātos. Vienlaikus sanāksmes laikā ceram vienoties par Ukrainas zaudējumu reģistra tālākajiem darbības pamatprincipiem, nodrošinot efektīvu tā darbību”.

Eiropas Padomes tieslietu ministru sanāksmi Rīgā, Hanzas Peronā, 11.septembrī atklās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un ievaduzrunas teiks tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere, Eiropas Padomes ģenerālsekretāre Marija Pejčinoviča Buriča (Marija Pejčinović Burić), Eiropas Padomes Parlamentārās Asamblejas prezidents Tinijs Kokss (Tiny Kox), Ukrainas tieslietu ministrs Deniss Maļuska (Denis Malyuska), Ukrainas ģenerālprokurors Andrijs Kostins (Andriy Kostin) un Eiropas Savienības Tieslietu komisārs Didjē Reinderss (Didier Reynders).

Sanāksmes pirmā sesija būs veltīta Krievijas visaptverošas atbildības nodrošināšanai, iekļaujot īpaša Ukrainai nodarīto zaudējumu reģistra izveidi. Rīgas sanāksme būs pirmā, kur klātesošos uzrunās šī Eiropas Padomes ietvaros jaunizveidotā reģistra vadītājs.

Otrajā sesijā tieslietu ministri gan uzklausīs Ukrainas ģenerālprokuroru, gan spriedīs par atbalstu Ukrainas tieslietu sistēmas noturībai kara laikā un pēc kara atjaunošanā.

Trešā sesija tiks veltīta ģimeņu atkalapvienošanas un cerības atjaunošanas tematam, ar īpašu uzmanību atbalsta sniegšanai uz Krieviju un Baltkrieviju pretlikumīgi deportētiem ukraiņu bērniem.

Tieslietu ministru sanāksmi Rīgā organizē Latvijas Tieslietu ministrija un Eiropas Padome Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejā ietvaros. Tāpat konferencē piedalīsies pārstāvji no novērotājvalstīm un starptautiskajām organizācijām.