fb fsb swb

Ceturtdien, 15. jūnijā, tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere un kultūras ministrs Nauris Puntulis atklāja starptautisku konferenci “Nikosijas konvencija: krimināltiesiskā atbilde uz noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar kultūras vērtībām”. Nozares eksperti no 28 valstīm divu dienu garumā diskutēs kā tiesiski reaģēt uz noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar kultūras vērtībām. Īpaša uzmanība tiks veltīta situācijai Ukrainā, kad pēc Krievijas uzsāktā pilna apmēra kara neatkarīgas valsts teritorijā tiek apdraudēts gan kustamais, gan nekustamais kultūras mantojums, kultūrvēsturiski vērtīgas kolekcijas tiek mērķtiecīgi zagtas, nelikumīgi iegūtie kultūras priekšmeti var tikt nelegāli izvesti.

Atklājot konferenci, tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere norādīja: “Latvija kopā ar citiem sabiedrotajiem nenogurstoši atgādinās Eiropai un visai pasaulei par nepieciešamību panākt Krievijas atbildību par visiem tās nodarītajiem zaudējumiem. Esmu pārliecināta, ka Krievijai nāksies samaksāt par katru mākslas darbu, ko tās armija nozagusi, par katru arhitektūras pieminekli, ko tā iznīcinājusi.”

Konferencē diskutēs par Nikosijas konvencijas nozīmi, lai novērstu noziedzīgus nodarījumus pret kultūras pieminekļiem, kā arī reaģētu uz nodarījumiem, kas saistīti ar kultūras vērtībām konflikta situācijās un pēc tām. Norādāms, ka Nikosijas konvencija ir vienīgais starptautiskais nolīgums, kas kriminalizē kultūras vērtību iznīcināšanu, bojāšanu un nelikumīgu tirdzniecību. 

"Kultūras vērtību saglabāšana ir katras sabiedrības, katras valsts un mūsu kopīgas rūpes, parādot, kādu nākotni, ar kādām vērtībām veidojam. Īpaši satraucoši ir apzināties, ka kultūras vērtības arvien biežāk kļūst par mērķi un upuri iznīcināšanai - gan miera, gan kara apstākļos. Tāpēc kā neaizvietojams un neatgūstams resurss to aizsardzība pelnījusi mūsu vislielāko uzmanību un ciešāko sadarbību. Šī konference ir īpaši nozīmīga: tā palīdz divām šķietami atšķirīgām  nozarēm apgūt vienai otras valodu, meklēt un atrast labākos sadarbības veidus, lai strādātu vienotu mērķu labā. Latvijai jau otro reizi uzņemoties prezidentūru Eiropas Padomes Ministru komitejā, par mērķi esam izvirzījuši stiprināt organizācijas politisko lomu, ietekmi un atpazīstamību Eiropā.  Šī konference ir aicinājums, pievienojoties Nikosijas konvencijai, apvienot spēkus ar mērķi iegūt spēcīgu instrumentu, lai apkarotu noziegumus pret kultūru," konferencē akcentēja kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Konferenci rīko Tieslietu ministrija, Kultūras ministrija, Eiropas noziedzības problēmu komiteja, Eiropas Padomes Kultūras, kultūras mantojuma un ainavu komiteja Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejas ietvaros.