Informācija presei

Trešdien, 15. septembrī, plkst. 10.00 Tieslietu ministrijā notiks preses konference, kas veltīta bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšanai, sniedzot ieteikumus vecākiem, kuri atrodas vai plāno doties uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī, lai izvairītos no situācijām, kad no ģimenes tiek izņemti bērni, jo netiek ievēroti attiecīgās valsts normatīvie akti bērnu tiesību un aprūpes nodrošināšanai.

Katru gadu no Latvijas valstspiederīgajām ģimenēm ārvalstīs tiek izņemti vidēji ap 40 bērnu un viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tā notiek, ir vecāku aprūpes nenodrošināšana saviem bērniem. Visbiežāk Latvijas valstspiederīgajiem tiek izņemti bērni Apvienotā Karalistē, Īrijā, Vācijā, Norvēģijā u.c. Tāpat Latvijas valstspiederīgajiem bērni tiek izņemti no ģimenes, jo ārvalstī ir ļoti strikti noteikumi, kas jāievēro bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšanai, piemēram, vairumā Eiropas valstu pastāv obligāta ziņošanas sistēma, kurā sabiedrībai ir pienākums ziņot, ja bērna labklājība ir kaut kādā veidā apdraudēta.

Tāpēc preses konferencē Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamenta direktore Baiba Ziemele informēs par Tieslietu ministrijas izstrādātajām un aktualizētajām vadlīnijām vecākiem par to, kas būtu jāievēro, dodoties uz pastāvīgu dzīvesvietu Īslandē, Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Īrijā, Vācijā un Norvēģijā attiecībā uz bērnu tiesību aizsardzību, lai nepieļautu bērnu izņemšanu no ģimenes.

Savukārt Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore Agnese Saliņa informēs par Latvijas Republikas vēstniecību iesaisti un sniegto palīdzību, ja ģimene ir nonākusi situācijā, kad Latvijas valstspiederīgie nonāk sociālā dienesta redzeslokā saistībā ar bērnu aprūpi.

Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs sniegs informāciju par bāriņtiesas lomu, kad no ģimenēm ārvalstīs tiek izņemti bērni un tiem ir piemērotas aprūpes iespējas Latvijā, kā arī par zīmīgākajām vecāku kļūdām un ieteicamiem risinājumiem šādu pārrobežu krīžu situācijās.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja iezīmēs esošās problēmas Latvijas ģimenēs, kā arī Covid – 19 izraisītās pandēmijas ietekmi uz bērnu aprūpes jautājumiem un bērnu pārdzīvojumiem krīzes situācijās.

Preses konference norisināsies Tieslietu ministrijas Sarkanajā zālē. Mediju pārstāvjiem sūtīt pieteikumus caurlaides saņemšanai uz e-pastu Lana.Maulina@tm.gov.lv, norādot vārdu, uzvārdu, personas kodu, un pārstāvēto mediju līdz 2021. gada 14. septembrim plkst. 17.00. Caurlaides saņemšanai nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti. Pasākums mediju pārstāvjiem klātienē pieejams tikai ar derīgu Covid – 19 sertifikātu. Ja vēlaties apmeklēt pasākumu attālināti, lūgums rakstiski informēt uz e-pastu Lana.Maulina@tm.gov.lv par preses konferences tiešsaistes saites nosūtīšanu.