Informācija presei
Tieslietu ministrs aicina godināt latviešu patriotu Gunāru Astru
Svētdien, 15.decembrī, pie Rīgas Apgabaltiesas ēkas pulksten 12.00 notiks svinīgs piemiņas brīdis latviešu brīvības cīnītāja Gunāra Astras atcerei, kurā tieslietu ministrs Jānis Bordāns aicinājis piedalīties visu tieslietu sistēmas institūciju vadītājus un pārstāvjus, noliekot ziedus pie G.Astras piemiņas plāksnes.
“Juristiem jāprot, nevis tikai izlasīt likumus, bet gan aiz burtiem ieraudzīt patiesību un saprast cilvēkus, kas ir jurista profesijas esence. Šo mācību Latvijas tieslietu sistēmai ir atstājis mūsu valsts patriots un brīvības cīnītājs Gunārs Astra. Tāpēc tā ir pieminama, atgādināma un svēta,” uzsver ministrs Jānis Bordāns.
Svētdien, 15.decembrī, aprit 30 gadi kopš pretošanās kustības dalībnieks Gunārs Astra tiesā – pašreizējā Rīgas Apgabaltiesas ēkā - teica savu Pēdējo vārdu, noslēdzot to šādi: “Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo tumšo laiku.”   “Gunārs Astra toreiz - 1983.gada 15.decembra tiesas prāvā, kad čekisti tiesnešu rokām viņu tiesāja par grāmatu lasīšanu - personificēja Latvijas Satversmi, iemiesojot Latvijas valsts kontinuitāti. Ņemot vērā Gunāra Astras personību, jo īpaši viņa inteliģenci un politiķa talantu, viņa lomu Latvijas vēsturē var salīdzināt ar Lenartu Meri Igaunijā. Es domāju, ka Latvija būtu kļuvusi pilnīgi citāda, ja Gunārs Astra tolaik nebūtu nogalināts, bet būtu kļuvis par brīvās Latvijas pirmo Ministru prezidentu,” stāsta tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Latviešu patriotu Gunāru Astru čekisti, izmantojot tiesnešus un prokurorus kā ieroci, notiesāja par to, ka viņš lasīja grāmatas, tostarp Džordža Orvela “1984”, Anšlava Eglīša “Laimīgie” un “Piecas dienas”, Ulda Ģērmaņa “Latviešu tautas piedzīvojumi” u.c. Gunārs Astra varēja kļūt komunists, jo viņa biogrāfija un strādnieka izcelsme bija piemērota tam, lai uzkalpotos par nomenklatūras darbinieku. Taču viņš negribēja sasaistīties ar teroristiem. “Skarbi ir tieslietu sistēmā reizēm vērot paralēles starp toreiz un tagad. Tas ir katra paša individuāls lēmums – būt vai arī nebūt par ieroci kāda rokās. Tāpēc es aicinu atcerēties Gunāru Astru un viņa atstāto mācību Latvijas tieslietu sistēmai, ka aiz katra likuma burta ir patiesība un cilvēks. Es aicinu tieslietu sistēmas pārstāvjus par cilvēku likteņiem lemt saskaņā ar sirdsapziņu un būt drosmīgiem nostāties pret veikalnieciskām interesēm,” saka tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns uz svinīgo piemiņas brīdi Gunāra Astras atcerei aicinājis Augstākās Tiesas, Satversmes Tiesas, Rīgas Apgabaltiesas, Ģenerālprokuratūras, Notāru padomes, Advokātu padomes vadītājus un pārstāvjus, kā arī Tiesībsargu un citus tieslietu nozares dalībniekus. Gunāra Astras piemiņai 1993.gadā, Latvijas valsts 75. gadadienā, pie Rīgas Apgabaltiesas nama Brīvības ielā 34 tika uzstādīta piemiņas plāksne.   Līga Ādamsone Tieslietu ministra preses sekretāre Tālr. 67036759; 29334423 e-pasts: Liga.Adamsone@tm.gov.lv