Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO), kas ir Eiropas Savienības oficiālais birojs preču zīmju un dizainparaugu reģistrācijas jomā, sadarbībā ar Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centru regulāri veic dažādus pētījumus par intelektuālā īpašuma tiesībām un to aizsardzību Eiropas Savienībā. Nesenie EUIPO pētījumi ietver jautājumus par:

  • Viltojumu un pirātisma ietekmi Eiropas Savienībā: 2017. gada situācijas analīze (plašāka informācija šeit)
  • Inovāciju aizsardzību ar komercnoslēpumu un patentu: noteicošie faktori Eiropas Savienības uzņēmumiem (plašāka informācija šeit)
  • Tiešsaistes uzņēmējdarbības modeļiem, kas pārkāpj intelektuālā īpašuma tiesības (plašāka informācija šeit)
  • Intelektuālā īpašuma tiesību ietekmi uz Eiropas Savienības ekonomiku (plašāka informācija šeit)
  • Jauniešu uzvedība: digitāla satura un viltotu preču iegāde tiešsaistē (plašāka informācija šeit)
  • Intelektuālais īpašumu un izglītību Eiropā (plašāka informācija šeit)
  • Viltotu apģērbu, apavu un aksesuāru (piemēram, kaklasaišu, šaļļu, jostu un cepuru) ražošanas un izplatīšanas radītie ekonomiskie zaudējumi (plašāka informācija šeit)
  • Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem tiešsaistē (plašāka informācija pieejama šeit)

  • Viltotu ražojumu īpatsvaru mazajos pasta sūtījumos (plašāka informācija pieejama šeit)

  • Inovāciju aizsardzību ar komercnoslēpumu un patentu (plašāka informācija pieejama šeit).

Informācija par citiem EUIPO un Novērošanas centra veiktajiem pētījumiem ir pieejama šeit.

 

EUIPO un Novērošanas centra veiktajos pētījumos ir konstatēts, ka viltotu preču pārdošana Latvijai rada zaudējumus 141 miljonu eiro apmērā gadā.

Nozares, kurās ir vērojams liels nelegālo preču izplatības daudzums: apģērbi un apavi, kosmētikas līdzekļi, alkoholiskie dzērieni, medikamenti, juvelieru izstrādājumi un pulksteņi. Latvijā viltotas preces galvenokārt nokļūst caur interneta veikaliem, tomēr tās ir atrodamas arī veikalos un tirgū.

Eiropas Savienībā visvairāk viltotu preču ieceļo no Ķīnas, Beninas, Honkongas, Melnkalnes, Turcijas, Indijas, Meksikas un Malaizijas. No Ķīnas un Honkongas visvairāk ieceļo viltoti mobilie telefoni, aksesuāri, datortehnika, no Turcijas – viltoti apģērbi, bet no Indijas – medikamenti.

Iedzīvotāji ir aicināti izvērtēt savus paradumus, iegādājoties preces interneta tirdzniecības vietnēs, jo pārdevējiem šādā gadījumā ir liela iespēja palikt anonīmiem un neuzņemties atbildību par pārdotajām precēm, savukārt pircēji var savas kārotās preces arī nesaņemt, jo tās būs konfiscējusi muita, balstoties uz pārkāptajām intelektuālā īpašuma tiesībām un risku patērētāju drošībai un veselībai.

Informatīvais buklets par riskiem iegādājoties viltotas preces – pieejams šeit.